Miłość to język międzynarodowy

Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności działają w polskich szkołach demokratycznych. Przeczytajcie ultra ciekawy post naszej wolontariuszki Alby.

„Wierzę, że komunikacja jest jedną z podstaw dobrej edukacji, a brak wspólnego języka z uczniami w szkole jest zdecydowanie wyzwaniem. Bycie wolontariuszem w polskiej szkole wyrwało mnie z mojej strefy komfortu i sprawiło, że zaczęłam szukać innych sposobów komunikacji poza werbalną. Na początku trudno było nawiązać kontakt z dziećmi, ponieważ byłam dla nich zupełnie obcą osobą, która nie mówiła w ich języku. Ale stopniowo zaczęły przychodzić do mnie, aby się przywitać, usiąść na moich kolanach lub pokazać mi pracowników. Imponujące jest obserwowanie, jak udaje im się coś wytłumaczyć za pomocą gestów lub przedmiotów. Dla mnie to było naprawdę ekscytujące odkryć wiele możliwości, jakie mamy, aby się z nimi komunikować, jak na przykład używanie Google Translator, szczególnie w przypadku najstarszych, proszenie nauczycieli o tłumaczenie, używanie wszelkiego rodzaju gestów lub używanie mieszanki angielskiego i polskiego.

Kilka tygodni temu, Ari i ja zaczęliśmy prowadzić lekcje angielskiego i hiszpańskiego i to była niesamowita okazja. Nawet przy ich niskim poziomie znajomości angielskiego i naszym niskim poziomie znajomości polskiego, zawsze znajdujemy sposób, żeby się zrozumieć. Pewne rutynowe czynności, takie jak pytanie jak się czują, jaka jest pogoda i śpiewanie piosenek, sprawiają, że czują się pewni siebie i uczestniczą w lekcjach. Zawsze staramy się wykorzystywać filmy, piosenki i historyjki, aby uczynić je bardziej znaczącymi dla nich. Co więcej, zazwyczaj wykorzystujemy gry lub prace ręczne, aby zapewnić aktywną naukę.

Nawet pomimo trudności komunikacyjnych, jakie możemy napotkać w naszym szkolnym życiu codziennym, miłość jest językiem międzynarodowym, a poczucie, że jest się kochanym członkiem tej społeczności jest niesamowite. Mam nadzieję, że to połączenie będzie się rozwijać i będziemy mogli kontynuować wspólną naukę.”

Projekt jest współfinansowany przez Europejski Korpus Solidarności

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s